3 zalety wykładzin PCV
Wykończenie podłóg może odbyć się różnymi metodami przy użyciu różnych materiałów, jak np. wysokiej klasy wykładziny PCV. Zobaczmy, czym się one charakteryzują i jakie są zalety ich zastosowania.
Czym jest wykładzina PCV?
Wykładzina PCV może być stosowana do wykańczania podłóg w domach i mieszkaniach, jak również jako wykładzina obiektowa oraz przemysłowa. Jest to materiał przypominający wykładzinę produkowaną z wykorzystaniem plastyfikowanego polichlorku winylu, do którego dodawane są różne inne komponenty, celem nadania konkretnych właściwości. Poszczególne bowiem wyroby różnić się będą między sobą twardością nawierzchni, wzorem, kolorem, klasą użytkową. Jedne zbudowane będą z jednej warstwy o jednorodnym składzie, inne będą wielowarstwowe. Istnieje dużo zalet stosowania PCV we wnętrzach.
Zaleta pierwsza: odporność na uszkodzenia mechaniczne
Wykładziny PCV nie rysują i ścierają, dlatego można je użytkować również w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Sprawdzą się w punktach usługowych, obiektach medycznych, oświatowych czy też sklepach. Oczywiście pod warunkiem dobrania klasy użytkowej do miejsca montażu.
Zaleta druga: łatwe w utrzymaniu w czystości
Dużo osób ceni ten rodzaj materiału na posadzki ze względu na łatwość utrzymania ich w czystości. Nie wymagają one stosowania silnej chemii, nawet wielokrotne mycie nie powoduje uszkodzenia wierzchniej warstwy materiału.
Zaleta trzecia: dobrze chłoną dźwięki
Wykładziny PCV dzięki sporej zawartości polichlorku winylu zapewniają wysoką izolacyjność termiczna i akustyczna, przez co poprawiają parametry dźwiękochłonności w pomieszczeniach — niwelując pogłos, tupanie, jednym zdaniem dobrze wygłuszają podłogi.
Dodatkowo materiał ten cieszy się dużym uznaniem ze względu na różnorodność wzorów i kolorów łatwo można dobrać je do każdego rodzaju wnętrza, zapewniając ciekawe aranżacje, z wykorzystaniem różnych rodzajów wykładzin. Swego rodzaju minusem będzie jednak podatność na odkształcenia, dlatego trzeba uważać co i na jak długo odkłada się na wykładzinę.