5 najczęstszych błędów popełnianych podczas montażu wykładzin
Wybór wykładziny na podłogę w swoim domu albo biurze to całkiem dobry pomysł. Zarówno wykładziny PCV, jak i dywanowe posiadają mnóstwo zalet związanych z ich konserwacją, czyszczeniem, ale także z zapewnieniem bezpieczeństwa użytkowego czy odpowiedniej izolacji akustycznej i termicznej. Zresztą zalet wykładzin jest dużo więcej, więc nie ma się co dziwić, że są to często wybierane wykończenia podłóg. Jednak wybór wykładziny to jedno a jej odpowiedni montaż to już zupełnie inna sprawa, tym bardziej że to właśnie odpowiednie zamontowanie wykładziny ma zdecydowany wpływ na jej żywotność i użyteczność. Poznajmy zatem 5 najczęstszych błędów, które popełniane są podczas montażu wykładziny.
Źle przygotowane podłoże
Pierwsza sprawa to często nawet nie błąd co zupełnie pomijany aspekt montażu wykładziny. Chodzi o złe przygotowanie podłoża lub co gorsza, zupełne jego nieprzygotowanie. Czasem niektórzy uważają, że to właśnie pod wykładziną można schować pewne niedoróbki, czy po prostu ukryć słabo wykonane podłoże. Jednak sprawa wygląda wręcz odwrotnie. Od podłoża zależy bardzo dużo, jeśli chodzi o trwałość i estetykę wykładziny. Pamiętajmy, że przeważnie wykładzina jest przyklejana do podłoża, więc musi ono być nie tylko równe, ale także odpowiednio przygotowane do kontaktu z klejem. Środki klejące muszą trwale związać z podłożem, a na przykład brud czy kurz często całkowicie to uniemożliwiają, prowadząc do tak zwanego odspajania się wykładziny od podłogi. Są sytuacje, w których trzeba wręcz wykonać poziomowanie, szpachlowanie czy szlifowanie podłoża, aby było ono przygotowane do montażu wykładziny.
Błędne wymiary wykładziny
Kolejny problem, jaki może uwidaczniać się, gdy wykładzinę montują osoby bez doświadczenia to złe je wymierzenie. Wtedy okazać się może, że wykładzina będzie wymagała dodatkowych łączeń, docinek lub po prostu, trzeba będzie montować ją, ryzykując, że finalnie nie będzie to dobrze wyglądało. Pamiętajmy także, że w wielu wypadkach istnieje potrzeba wywinięcia cokołów. Taka sytuacja pojawia się w wypadku montowania wykładziny w pomieszczeniach mokrych lub o podwyższonych wymaganiach higienicznych. Wysokość cokołu powinna wynosić wtedy minimalnie 10 centymetrów.
Niewłaściwe łączenia
Bardzo częsty błąd pojawiający się podczas montażu wykładziny to złe łączenie jej kilku części. Nie zapominajmy, że to właśnie w takich miejscach często wykładzina zaczyna się niszczyć, a do tego nie wyglądają one zbyt ładnie. Ciężko więc mówić w takiej sytuacji o estetycznym wyglądzie podłogi. Będąc przy tym temacie, warto zaznaczyć, że łączenia wykładzin nazywamy spawaniem. Występuje ono w dwóch formach, czyli spawanie na zimno lub na gorąco. Spawanie na gorąco wykonywane jest z użyciem specjalnego sznura łączącego fragmenty wykładziny. Spawanie na zimno odbywa się natomiast przy użyciu taśmy i odpowiedniego kleju.
Nieprzygotowanie się do pracy
Montaż wykładziny wydaje się zadaniem bardzo prostym. Jednak jak to zwykle bywa, pozory mylą. Zatem jeśli decydujemy się na samodzielny montaż wykładziny, pamiętajmy, aby dobrze przygotować się do tej pracy. Zawsze lepiej wszystko zmierzyć dwa razy i mieć w zapasie narzędzia, których nie użyjemy, niż potem robić coś niedbale i liczyć na to, że niedoróbki nie odbiją nam się na trwałości takiej podłogi. Warto także wspomnieć tutaj, że układając wykładzinę, nie warto oszczędzać na materiałach. Lepiej kupić dobre produkty niż potem żałować.
Zły dobór wykładziny
Ostatnia sprawa mogłaby być wspomniana właściwie na samym początku. Często zapominamy o tym, że wykładziny bywają różne i przy ich wyborze nie zawsze liczy się tylko wygląd. Warto zatem dobrze przemyśleć wybór wykładziny a najlepiej doradzić się specjalistów. Przykładem różnorodności wykładzin może być wykładzina przewodząca ładunki elektrostatyczne albo wykładzina typu sport. Co ważniejsze, każdą z tych wykładzin montuje się trochę inaczej, warto zatem pomyśleć o tym przed przystąpieniem do prac instalacyjnych.